kasper
25 بهمن 1401 - 11:23

اهمیت تأمین خون سالم در کشورهای گروه ۵

وزیر بهداشت، نیاز به خون سالم برای کشورهای گروه ۵ که محل وقوع بحران های مختلف و بلایای طبیعی هستند، مهم دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، روز سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ در اولین اجلاس مدیران انتقال خون کشورهای عضو گروه ۵ حوزه سلامت (افغانستان، عراق، پاکستان، ایران، تاجیکستان)، گفت: سازمان انتقال خون ایران بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در نشست وزیران بهداشت کشورهای عضو گروه ۵ در مردادماه امسال در قاهره، میزبانی اولین نشست‌های تخصصی مدیران ارشد بخش سلامت در برنامه کاری چهار سال آینده گروه ۵ را در حوزه طب انتقال خون عهده دار شده است. امیدوارم بحث‌ها و تبادل نظرها طی این نشست نتایج ثمربخشی را برای شرکت کنندگان و مدیران نظام سلامت کشورهای عضو گروه ۵ به همراه داشته باشد.

وی افزود: همانطور که می‌دانید در دسترس بودن ذخایر خون سالم، کافی و خدمات ملی انتقال خون، بخش مهم و اساسی در سیستم‌های بهداشتی هر کشور است. قطعنامه‌های متعدد سازمان جهانی بهداشت از کشورهای عضو می‌خواهد تا اهدای خون داوطلبانه و بدون چشمداشت مالی را که زیر بنای تأمین محصولات خون سالم و کافی است، ترویج کنند.

عین‌اللهی تاکید کرد: نیاز به خون سالم به ویژه برای کشورهای عضو گروه ۵ شامل کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق و جمهوری اسلامی ایران (و تاجیکستان به عنوان ناظر) با جمعیتی نزدیک به ۴۰۰ میلیون نفر بسیار حیاتی است؛ چرا که این کشورها محل وقوع بحران‌های مختلف و بلایای طبیعی هستند.

وی افزود: بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت حدود یک سوم از کشورهای منطقه مدیترانه شرقی که عضو گروه ۵ هم هستند، هنوز دسترسی به خون کافی برای رفع نیازهای بیماران به انتقال خون را ندارند و اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به اختلالات خونریزی دهنده و نقص ایمنی هنوز به محصولات دارویی مشتق از پلاسما دسترسی نداشته و یا دسترسی آنها به این داروها بسیار محدود است و به همین دلیل ما در برنامه این اجلاس با رویکردی تعاملی و کاربردی، سعی بر این داریم که مهم‌ترین چالش‌های منطقه را در قالب ۴ مبحث علمی با بحث‌های گروهی مورد بررسی قرار دهیم تا در نهایت بتوانیم مجموعه‌ای از راهکارها و پیشنهادات را جهت رفع مشکلات اساسی کشوهای عضو ارائه دهیم و پتانسیل‌های موجود را جهت ایجاد شبکه و همکاری منطقه‌ای شناسایی کنیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: سازمان انتقال خون ایران طی سال‌های اخیر با ادامه روند دائمی رو به جلو خود به موفقیت‌ها و دستاوردهای چشمگیری دست پیدا کرده است. در زمان همه‌گیری بیماری کرونا، توانست ذخایر خونی خود را با حمایت اهداکنندگان داوطلب و بدون چشم‌داشت مالی تا حد زیادی پایدار نگاه دارد.

وی افزود: طبق برآوردهای سازمان جهانی بهداشت میانگین نرخ کاهش ذخایر خونی در جهان حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد گزارش شده، در صورتی که این کاهش در کشور ما در مقایسه با سال قبل از شروع پاندمی در حدود ۸ درصد بوده است.

وزیر بهداشت ضمن ابراز امیدواری نسبت به اینکه اجلاس امروز به آغازگر اقدامات عملی برای کشورهای عضو گروه ۵ تبدیل شود، اظهار کرد: همچنین امیدوارم اجلاس فعلی بتواند راه حل‌های ضروری برای غلبه بر چالش‌های اصلی انتقال خون را شناسایی کرده و برای رفع مشکلات، راهکار ارائه کند تا در نهایت منجر به ارتقا سلامت و کیفیت زندگی بیمارانی شود که برای درمان خود به خون و فرآورده‌های خونی نیاز دارند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1037674