kasper
23 آذر 1401 - 14:14

کشور ایران با معضلی به نام بی فرزندی مواجه است

زنجان- رئیس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت گفت: کشور ایران با معضلی به نام بی فرزندی مواجه بوده و نگاه ما به فرزندآوری هزینه ای شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، صابر جباری فاروجی بعد از ظهر چهارشنبه در همایش ملی جوانی جمعیت در این استان با بیان اینکه کشور ایران با معضلی به نام بی فرزندی مواجه است و نگاه ما به فرزندآوری هزینه‌ای شده است، گفت: یکی از شاخص‌های مهم در فهم وضعیت باروری کشور، میانگین سنی مادران است. با افزایش آن، فرصت باروری نیز کاهش می‌یابد که بر اساس آمار، میانگین سن مادر در دهه ۹۰ حدود ۱.۱ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در ۳۰ درصد ولادت‌های سال ۹۹، سن مادران بیش از ۳۵ سال بوده است، افزود: میانگین سن در اولین ازدواج بر حسب جنس در مردان ۲۷.۴ درصد و در زنان ۲۳ سال بوده است.

جباری فاروجی با بیان اینکه جمعیت یکی از سه کلان مساله کشور است، افزود: کشوری مانند چین با بیش از یک میلیارد و نیم جمعیت، سیاست تک فرزندی را کنار گذشته و به حفظ جوانی جمعیت روی آورده و جز قدرت‌های برتر اقتصادی دنیا است.

رئیس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مطابق با آخرین سرشماری کشور، حدود ۳۶ درصد از جمعیت ۱۵ تا ۳۴ سال کشور را دخترانی تشکیل می‌دهند هنور ازدواج نکرده‌اند و حدود ۲.۳ درصد از زنان ۴۵ ساله و بیشتر در بازه سنی تجرد قطعی قرار دارند.

جباری فاروجی افزود: مطابق آخرین سرشماری ۱۳.۵ درصد جمعیت کشور بدون فرزند، ۲۰ درصد تک فرزند، ۲۶ درصد ۲ فرزند، ۱۴.۳ درصد سه فرزند، ۸.۴ درصد چهار فرزند و ۱۸.۳ درصد پنج فرزند و بیشتر دارند.

رئیس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: باید پنج درصد بودجه پژوهش‌ها صرف حوزه فرزندآوری شود، متأسفانه ایران در جهان رتبه اول سزارین را دارد.

جباری فاروجی با بیان اینکه به طور تقریبی میزان باروری ۵۸ درصد کشور کمتر از سطح جانشینی بوده و ۱۶ درصد نیز بسیار پایین است، افزود: با ابلاغ برنامه هفتم توسعه میزان نرخ رشد جمعیت ۲.۵ درصد اعلام شده است.

وی ادامه داد: از جمله چالش‌های جمعیتی کشور کاهش میل به ازدواج، افزایش طلاق، مهاجرت‌ها، کاهش امکان فرزندآوری، از بین رفتن جنین‌ها و فاصله زیاد بین موالید است.

رئیس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آمار سقط عمدی در کشور بال ااست که پیشگیری از آن می‌تواند در روند جمیعتی اثرگذار باشد.

جباری فاروجی با بیان اینکه عمده ترین علت سقط جنین، نخواستن فرزند بیشتر و فاصله کم بین فرزندان است، گفت: سالانه سقط جنین به درخواست والدین و اغلب با عاملیت یک نفر آشنا به امور درمانی اعم از پزشک، ماما، بهورز و فروشندگان دارو رخ می‌دهد که قاطبه این جنین‌ها مشروع هستند. صابری با بیان اینکه

وی با بیان اینکه کاهش نرخ سزارین از برنامه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: ایران بالاترین نرخ زایمان سزارین را در دنیا دارد و بیش از نیمی از زایمان‌ها در ایران به شیوه سزارین انجام می‌گیرد در حالی که امروزه سازمان جهانی بهداشت، نرخ بالای ۱۰ درصد سزارین را مضر می‌داند و بارها علیه سزارین‌های بی دلیل و نا به جا هشدار داده است.

رئیس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه جمعیت ایران در ۴۵ سال گذشته ۱۰ سال پیرتر شده و میانگین سنی افراد جامعه به ۳۳ سال رسیده است، گفت: کشورهای زیادی هستند که نرخ باروری آنها کاهش یافته اما ایران تنها کشور در جهان است که نرخ باروری آن نسبت به قبل کاهش نداشته بلکه سقوط کرده است.

جباری فاروجی افزود: با ادامه روند فعلی، ایران طی سال‌های آینده از بسیاری از قومیت‌ها مانند اقوامی که به مازنی و گیلکی شناخته شده‌اند و بیشتر در معرض خطر انقراض هستند، محروم می‌شود.

وی افزود: برای نجات از سیاهچاله جمعیتی ۶ سال فرصت داریم و میزان موالید در کشور باید از یک میلیون به ۲ میلیون و ۵۰۰ نفر در سال برسد و موضوع فرزندآوری نه مشکل اقتصادی بلکه ریشه فرهنگی دارد و باید گفت در این حوزه نوعی اختلال وجود دارد.

رئیس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ۲ نگاه نسبت به جوانی جمعیت وجود دارد که یک نگاه دولتی و دیگری مردمی سازی جمعیت است، گفت: اغلب کشورهای اروپایی در سیاهچاله جمعیتی افتاده و حتی مشوق‌های خوب اقتصادی هم در این زمینه گذاشته‌اند.

جباری فاروجی با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت در سال گذشته به ۶ دهم رسیده است، اظهار داشت: در پیش بینی صندوق‌های بین المللی نیز نرخ رشد ایران منفی خواهد شد به طوری که از سال ۹۴، نرخ موالید از یک میلیون و ۵۰۰ هزار به یک میلیون و ۱۰۰ هزار رسیده است.

وی با بیان اینکه اعتمادسازی و امیدآفرینی دو مقوله مهم است که برای رسیدن به آنها در جامعه برنامه ریزی صحیح باید داشته باشیم، گفت: اجرای مطلوب قانون جوانی جمعیت، بهترین راه تحقق این مساله مهم در کشور است و علاوه بر دولت، افراد و مراکز تأثیرگذار هم باید نقش ایفا کنند و به فرهنگ سازی عمومی جامعه در رابطه با فرزندآوری کمک نمایند.

رئیس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه با اجرای برنامه تنظیم خانواده در ایران شعار «فرزند کمتر، زندگی بهتر» و تصویب قانون مربوط در سال ۷۳ تعداد اعضای خانوارها را به شدت کاهش داد، گفت: برنامه Family Planing برای کاهش جمعیت اجرا شد و با اجرای این برنامه نرخ باروری در ایران از ۳.۹۱ در سال ۶۵ به ۱.۶ در حال حاضر رسید و با ادامه همین روند در سال ۱۴۵۰ نرخ باروری در کشور به منفی ۱.۵۶ می‌رسد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 910571