kasper
26 اسفند 1401 - 04:34

اعتصاب نظامیان رژیم صهیونیستی: از یکشنبه خدمت نمی کنیم

صدها تن از نیروهای ذخیره نخبه ارتش رژیم اسرائیل می گویند که از روز یکشنبه با آغاز اعتصاب خود،  در پادگان ها حاضر نخواهند شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تایمز اسرائیل، صدها تن از نیروهای ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه اعلام کردند که حضور خود در ارتش را از یکشنبه آینده متوقف خواهند کرد.

گفته شده اعتصاب این نظامیان در پاسخ به برنامه‌های کابینه نتانیاهو برای تغییر اساسی سیستم قضائی صورت می‌گیرد.

در همین ارتباط، افسران و سربازان بخش عملیات ویژه اطلاعات نظامی و واحدهای جنگ سایبری گفته‌اند که از هفته آینده برای انجام وظیفه حاضر نمی‌شوند.

سازمان‌دهندگان تظاهرات در بیانیه‌ای با اشاره به برنامه‌های نتانیاهو برای اجرای طرح اصلاحات قضائی با کنایه نوشتند که اسلحه گلوی تل آویو را می‌فشرد و فقط منتظر چکاندن ماشه آخر است.

سازمان‌دهندگان این گروه که گفته‌اند شامل ۴۵۰ سرباز ذخیره در عملیات‌های ویژه و ۲۰۰ نفر در واحد جنگ سایبری هستند، از روز یکشنبه «برای ارائه خدمات ذخیره حاضر نخواهند شد.» آنها با اشاره به اصرار نتانیاهو در تضعیف دستگاه قضائی گفته اند: «ما با دیکتاتور قرارداد نداریم.»

طبق گزارش خبری کانال ۱۲، افسران اعتصاب کننده بخشی از یک واحد عملیاتی زبده نیروی هوایی هستند که نوشتند «وجدان آنها ممکن است اجازه ادامه خدمت در نیروهای ذخیره را ندهد.»

فراخوان‌ها میان نیروهای ذخیره ارتش رژیم اسرائیل مبنی بر امتناع از خدمت به دلیل اقدامات نتانیاهو در هفته‌های اخیر زیاد شده است.

در اواخر فوریه گذشته نیز، بیش از ۱۰۰ نفر از نیروهای ذخیره در بخش عملیات ویژه اطلاعات نظامی با صدور نامه‌ای سرگشاده درباره برنامه‌هایی برای پایان دادن به خدمات داوطلبانه خود در صورت عدم دستیابی به مصالحه گسترده کابینه نتانیاهو با مخالفان هشدار دادند. در نامه‌ای که در آن زمان امضا شد، آمده بود: «ما با فداکاری بی‌پایان خدمت کرده‌ایم، اما زمانی که پرچم سیاه عظیمی بر فراز اقدامات دولت به اهتزاز در می‌آید، برای ذخیره در بخش عملیات ویژه داوطلب نمی‌شویم.»

پپیش از این نیز، وبگاه عبری واللا در گزارشی اعلام کرده بود: «هرتزی هالیوی» رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم اسرائیل در شرایط فعلی در یک بحران واقعی گرفتار شده که به مرور زمان پیچیده‌تر هم خواهد شد. در ادامه این گزارش آمده بود که این وضعیت بحرانی در آینده به دلیل تشدید تنش‌ها میان یواف گالانت (وزیر جنگ رژیم صهیونیستی) و بتسلئیل اسموتریچ (وزیر دارایی) درباره موضوع اختیارات وزرا، بدتر هم خواهد شد.

بنابراین گزارش، هرتزی هالیوی رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی در شرایط کنونی، دیدگاهی نزدیک به گالانت دارد و خواهان تقسیم اختیارات وزارت جنگ این رژیم میان دیگر وزارت خانه‌ها نیست.

در همین راستا، هالیوی اقدام به دعوت از نتانیاهو، گالانت و اسموتریچ برای حضور در نشستی چهارجانبه با حضور خودش کرد که اسموتریچ این دعوت را رد کرد تا اختلافات آنها همچنان باقی بماند. گفتنی است هرتسی هالیوی چند هفته پیش جانشین آویو کوخاوی شد، فردی که به اذعان منابع عبری ارتش رژیم صهیونیستی در دوران وی پسرفت شدیدی را تجربه کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1097015