kasper
14 مرداد 1401 - 16:06

پیشرفت جوانان در حوزه دانش‌بنیاد و فناوری‌های پیشرفته افتخارآفرین است

تهران - ایرنا - معاون رئیس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: وقتی که توانمندی‌های داخلی را دیدیم، ظرفیت‌هایی که جوانان ما می‌توانند ایجاد کنند و در خیلی از مسائل علمی و دانش‌بنیان در فناوری‌های پیشرفته می‌توانند تنه به تنه قدرت‌های جهانی بزنند، باعث افتخار است.

به گزارش حوزه دولت ایرنا، علی سلاجقه در حاشیه بازدید از نمایشگاه قابلیت‌های وزارت دفاع در تولید و اقتصاد دانش‌بنیان طی سخنانی اظهار داشت: امروز برای بنده به دلیل بازدید از نمایشگاه دستاوردهای دانش بنیان وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران، بسیار روز افتخارآفرینی بود. وقتی که توانمندی‌های داخلی را دیدیم، ظرفیت‌هایی که جوانان ما می‌توانند ایجاد کنند و در خیلی از مسائل علمی و دانش‌بنیان در فناوری‌های پیشرفته می‌توانند تنه به تنه قدرت‌های جهانی بزنند، باعث افتخار است.

رئیس سازمان محیط زیست کشور افزود: بازدید از این نمایشگاه دستاوردهای بسیار ارزنده‌ای برای بنده داشت. خوشبختانه دیدم بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان در بعد کاهش اثرات تخریبی محیط زیست خیلی خوب حرکت کردند. بین غرفه‌های متعددی که بازدید داشتم ظرفیت‌های عالی برای استفاده در صنایع نفت، صنایع دریایی و صنایع نظامی کشور ایجاد شده که من امیدوارم وزارتخانه‌های نفت، جهاد کشاورزی و بخصوص وزارت نیرو، از دستاوردهای دانش‌بنیان وزارت دفاع استفاده کنند. چون غالب آنچه که کار شده خوشبختانه در جهت کاهش آلاینده‌ها، چه آلاینده‌های جوی، چه آلاینده‌های مربوط به قلمرو آب و خاک و چه خروجی کارخانه‌ها و معادن واقعا به نحو مطلوب می‌شود از این ظرفیت‌های دانش بنیان استفاده کرد.

سلاجقه تصریح کرد: خوشبختانه در بحث پایش و نظارت که وظیفه سازمان محیط زیست است، ظرفیت‌های بسیار خوبی ایجاد شده که هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ قیمت، نسبت به آنچه که خارج از کشور تولید می‌شود یک سر و گردن بالاتر است.

وی ادامه داد: ما باید در حوزه ماشین‌آلات و ماشین‌های آفرود که در محیط بانی و مناطق حفاظت شده به آن نیاز داریم، از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. در حوزه پرنده‌ها، خوشبختانه پرنده‌های خیلی خوبی طراحی شده که ما در عرصه ردیابی و تعقیب و گریز به آن نیاز داریم. استفاده از ظرفیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری که در بعد تجاوز به محدوده‌های محیط زیست یا منابع طبیعی می‌تواند انجام شود، خوشبختانه ظرفیت‌های خیلی خوبی بود. همچنین امیدوارم با استفاده از سامانه‌های نرم‌افزاری مربوط به هشدار بتوانیم در حوزه هشدار و اطفای حریق از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

سلاجقه خاطرنشان کرد: در هر صورت من امروز را به فال نیک می‌گیرم و به همه جوانان برومند کشور بخصوص شرکت‌های دانش بنیانی که در این نمایشگاه حضور داشتند، خداقوت عرض می‌کنم و مطمئنم که آینده از آن این جوانان برومند است و امیدوارم دستگاه‌های اجرایی کشور همگی دست به دست هم بدهیم و از این ظرفیت‌های داخلی استفاده و حمایت کنیم که انشالله بتوانند روی پای خود بایستند و بتوانیم حتی در حوزه صادرات به کشورهای دیگر نیز پیشرو باشیم.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 536843